Faculty Alphabetical

 

Elizabeth A. Ambrose - Department of Medicinal Chemistry

Biological and chemical warfare agent mitigation, high-throughput and fragment screening, lead optimization, structure-based design, and modeling.

 

Massoud Amin - Department of Electrical and Computer Engineering, Technological Leadership Institute

Systems and controls, critical infrastructure protection, technological leadership and management.

 

Bagrat Amirikian - Department of Neuroscience

Computations in the motor cortex: cortical microcircuits, functional columns, and motor control signals

 

Douglas N. Arnold - School of Mathematics

Numerical analysis, differential equations, mechanics, computational relativity.

 

Victor H. Barocas - Department of Biomedical Engineering

Computational biomechanics and transport.

 

Daniel L. Boley - Department of Computer Science and Engineering

Computational methods in linear algebra, scalable data mining algorithms, algebraic models in systems and evolutionary biology, biochemical metabolic networks.

 

Maria-Carme Calderer - School of Mathematics

Applied mathematics, continuum mechanics, partial differential equations and calculus of variations.

 

Graham V. Candler - Department of Aerospace Engineering and Mechanics

Computational fluid dynamics of reacting flows, algorithm development, high temperature gas dynamics.

 

Abhishek Chandra - Department of Computer Science and Engineering

Operating systems and distributed systems

 

Bernardo Cockburn - School of Mathematics

Numerical analysis.

 

Jeffrey J. Derby - Department of Chemical Engineering and Materials Science

Process modeling, materials processing, and high performance computing.

 

Traian Dumitricã - Department of Mechanical Engineering

Atomistic and multi-scale computational aspects of materials science.

 

Timothy J. Ebner - Department of Neuroscience

Neurophysiology of cerebellum and motor cortex.

 

Ryan S. Elliott - Department of Aerospace Engineering and Mechanics

Active materials, shape memory alloys, solid-to-solid phase transformations, and atomistic materials modeling.

 

Scott C. Fahrenkrug - Department of Animal Science

Functional genomics and molecular genetics.

 

David M. Ferguson - Department of Medicinal Chemistry

Use of molecular biology, chemical synthesis, and computational techniques in the design and discovery of new therapeutics.

 

Laura Gagliardi - Department of Chemistry

Chemical systems modeling, development of quantum chemical methods.

 

Jiali Gao - Department of Chemistry

Development of computational methods to study systems of biological interest.

 

Apostolos P. Georgopoulos - Department of Neuroscience

Brain mechanisms of movement and cognition; functional brain biomarkers; cortical networks.

 

Thomas W. Jones - School of Physics and Astronomy

Theoretical and computational astrophysics.

 

George Karypis - Department of Computer Science and Engineering

Data mining, recommender systems, learning analytics, high-performance computing, and chemical informatics.

 

Daniel J. Kersten - Department of Psychology

Cognitive neuroscience, human vision, computational vision, neuroimaging, visual psychophysics.

 

Rui Kuang - Department of Computer Science and Engineering

Computational biology, biomedical informatics and machine learning.

 

Vipin Kumar, Department of Computer Science and Engineering

Data mining, high-performance computing, and their applications in climate/ecosystems and biomedical domains.

 

James R. Leger - Department of Electrical and Computer Engineering

Photonic systems and diffractive optics, micro optics.

 

David J. Lilja - Department of Electrical and Computer Engineering

High-performance computing, computer architecture, performance analysis, storage systems.

 

Mitchell B. Luskin - School of Mathematics

Numerical analysis, scientific computing, applied mathematics, computational physics.

 

Krishnan Mahesh - Department of Aerospace Engineering and Mechanics

Computation, analysis, and modeling of turbulent flows.

 

Chad L. Myers - Department of Computer Science and Engineering

Machine learning approaches for integrating diverse genomic data to make inferences about biological networks.

 

John L. Nieber - Department of Bioproducts and Biosystems Engineering

Development of models for simulation and prediction of hydrologic processes and mass transport processes.

 

Hans G. Othmer - School of Mathematics

Applied math, mathematical biology, dynamical systems.

 

Serguei V. Pakhomov - Department of Pharmaceutical Care and Health Systems

Natural language and speech processing and their applications in the biomedical domain.

 

Nikolaos P. Papanikolopoulos - Department of Computer Science and Engineering

Robotics, computer vision, intelligent transportation systems, sensor networks.

 

David H. Porter - Minnesota Supercomputing Institute

High performance computing.

 

Yousef Saad - Department of Computer Science and Engineering

Sparse matrix computations, parallel algorithms, eigenvalue problems, matrix methods in materials science; linear algebra methods for data analysis.

 

J. Ilja Siepmann - Department of Chemistry

Development of algorithms and force fields, particle-based computer simulation.

 

Jaideep Srivastava - Department of Computer Science and Engineering

Data mining.

 

Harlan W. Stech - Department of Mathematics and Statistics, UMD

Functional differential equations, nonlinear oscillations, mathematical modeling, numerical methods.

 

Ellad Tadmor - Department of Aerospace Engineering and Mechanics

Microscopic foundations of continuum mechanics, continuum theory and atomistic models, development of multiscale methods.

 

David D. Thomas - Department of Biochemistry, Molecular Biology, and Biophysics

Molecular dynamics of energy transduction in muscle health and disease, using site-directed spectroscopic probes.

 

Donald G. Truhlar - Department of Chemistry

Theoretical and computational chemistry, simulation and modeling.

 

Jorge Vinals - School of Physics and Astronomy

Nonequilibrium phenomena in extended systems, with applications to soft condensed matter physics and materials science.

 

Vaughan R. Voller - Department of Civil, Environmental, and Geo- Engineering

Development of numerical and analytical techniques for thermal-fluid and sediment transport problems.

 

Renata M. Wentzcovitch - Department of Chemical Engineering and Materials Science

Quantum mechanical studies of materials, theory of materials at high pressures and temperatures, computational materials research.

 

George L. Wilcox - Department of Neuroscience

Spinal neurotransmission of pain, use of high performance computing in biological imaging, macromolecular modeling and neuronal simulation.

 

Paul R. Woodward - School of Physics and Astronomy

Computational astrophysics, computational fluid dynamics, scientific visualization, parallel computation.

 

David Yuen - Department of Earth Sciences

Numerical modelling of geophysical and geological phenomena.